AYDINLATMA

 

Aydınlatma, dekorasyonun tamamlayıcı unsuru olarak bilinse de aslında yaşam alanları için en önemli unsurlardan biri, hatta temel ögesidir. Doğru aydınlatma ile her türlü mekanı olduğundan çok farklı, kaliteli ve çok daha güzel, göstermek mümkün. Ayrıca ışığın hayatımıza doğrudan etkisi olduğunu göz önünde bulundurursak, doğru konumlandırılmış ve yoğunluğu doğru ayarlanmış aydınlatmanın ortama kattığı güzelliğin yanında, mutlu, huzurlu hissetmemizde de katkısı oldukça fazladır.

Aydınlatmanın yaşam alanlarının ihtiyaçlarına ve diğer dekoratif unsurlara göre uyumlu seçilmesi ayrıca önem taşıyor. Buna göre öncelikle avize, sarkıt, lambader, masa lambası, abajur, aplik, armatür ya da led aydınlatma modellerinden hangisinin hangi yaşam alanında kullanılacağını tespit etmek ilk adım olacaktır. Sonrasında yaşam alanınızın tarzına göre modern, minimalist, endüstriyel, eklektik, İskandinav, country, klasik, kolonyal, barok, rustik ve benzeri stillerden birini seçmek de ikinci adım olacak.


Son yıllarda ev, işyeri, cafe, restaurant ve bar aydınlatmalarında özellikle modern ve endüstriyel stiller ön plana çıkıyor. İlk olarak 1950'lerde New York ta ortaya çıkan bu tarz 2010 lu yıllarda tekrar ön plana çıktı. Önceleri işyeri dekorasyonunda popülerleşen bu tarz hızla mağaza ve ev dekorasyonuna da sıçradı. Endüstriyel aydınlatma modelleri de bu yeni akımla beraber oldukça aranır hale geldi. 

 

Endüstriyel dekorasyonda, tamamlanmamış havasını içeren mimari ögelere, paslanmaz metal, ahşap, cam gibi malzemelerden yapılmış keskin hatlı, maskülen tasarımlı aydınlatmalar eşlik ediyor. Hatta 2018 ve 2019 trendlerinde resin, beton gibi malzemeleri de görüyoruz. Temelinde siyah, beyaz, gri, kahve, metalik renkler barındıran endüstriyel tasarımlara eskitme, paslı görünümleri eklemek de oldukça popüler. Koyu renklerin hakim olduğu bu tasarımda metalik renkli büyük sarkıtlar en çok kullanılan aydınlatma ögesi, bu sarkıtlarla parlak, etkileyici bir atmosfer yaratmak iç mimarlarca çok sık kullanılan bir tarz.

Keyifli alışverişler dileriz...

Masivworks Ekibi

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı